هورمون شناسی

هورمونها نوعی از مواد شیمیایی هستند که در بدن نقش پیام رسان را بازی می کنند. مثلا وقتی کسی در محیط گرم قرار می گیرد و آب بدنش را به شکل تعریق از دست می دهد و یا در شرایطی قرار دارد که آب به اندازه کافی نمی نوشد، بدن باید میزان از دست دادن آب را کاهش دهد و آب را ذخیره کند. برای اینکار باید مثلا مقدار ادرار را تا جای ممکن کم کند و به اصطلاح ادرار را غلیظ نماید. این فرمان از مغز توسط هورمون ADH یا آنتی دیورتیک هورمون یا هورمون کاهنده میزان ادرار انجام می پذیرد. یعنی غده هیپوفیز در مغز این ماده را آزاد می کند و این ماده روی کلیه اثر می کند و آنها را وا می دارد که در دفع ادرار صرفه جویی کنند. یک بیماری وجود دارد به نام دیابت بی مزه که در این بیماری تولید یا ترشح هورمون ADH اشکال دارد. در نتیجه کلیه ها مقادیر زیادی آب دفع می کنند و میزان ادرار بیمار حتی به بیست لیتر در روز می رسد(مقدار طبیعی ادرار در شرایط متعارف در یک فرد بالغ سالم نیم تا یک و نیم لیتر است). در این مورد و بسیاری موارد دیگر پزشک معالج نیاز به دانستن مقدار ADH بدن دارد. این هورمون به میزان کمتر از 5 پیکو گرم در هر سی سی خون وجود دارد. جهت یادآوری پیکوگرم یعنی هزار میلیاردیوم گرم به عبارت دیگر هزار میلیارد پیکو گرم می شود یک گرم.

امیدوارم از این مثال  به اهمیت بخش هورمون شناسی آزمایشگاه پی برده باشید. اندازه گیری مواد با این مقدار کم کاری بسیار دشوار و دقیق است و به تجهیزات ویژه و افراد متخصص و با تجربه نیاز دارد. از طرف دیگر دقت و صحت نتایج آزمایشگاهی برای تشخیص دقیق و درست بیماری بسیار مهم و ضروری است. بنابراین بخش هورمون شناسی از بخش های بسیار مهم آزمایشگاه می باشد که در تشخیص و درمان بیماران اهمیت ویژه دارد.

در آزمایشگاه سروش با استفاده از تجهیزات و مواد درجه یک و به کارگیری نیروهای متخصص PHD و فوق لیسانس سعی شده است که نتایج دقیق و قابل اعتماد حاصل شود و حداکثر کمک به بیمار و پزشک صورت بگیرد.

این پست چه قدر مفید بوده است؟

روی ستاره ها جهت رای دهی کلیک کنید!

متوسط رای: / 5. میزان رای:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *