نمونه گیری ادرار نوزاد

جمع آوری ادرار نوزاد به چه طریقی انجام می‌گیرد؟

برای انجام آزمایشات تشخیص پزشکی و پاتولوژی بر روی نوزادان، لازم است تا والدین آن‌ها آگاهی نسبی از شرایط مورد نیاز برای انجام انواع تست‌ داشته باشند. برای مثال در این مقاله به چگونگی جمع آوری ادرار نوزاد شیرخواره که توانایی کودکان بزرگتر را برای کنترل ادرار ندارند، خواهیم پرداخت. جمع آوری ادرار به منظور آزمایشات متعدد  مانند تشخیص ابتلا به عفونت ادراری به کار گرفته می‌شود.جمع آوری ادرار نوزاد معمولا به کمک کیسه ادرار انجام می‌گیرد.

این کار باید با حساسیت و رعایت نکات کامل انجام شود تا در نتیجه‌ی آزمایشات، اشتباهی رخ ندهد. پس اگر اطلاعاتی در این مورد ندارید یا مشتاق هستید بدانید چگونه می‌توان ادرار نوزاد را برای انجام چنین آزمایشاتی جمع آوری کرده و به آزمایشگاه‌ها ارائه داد، با ما همراه باشید.

 

مراحل جمع آوری ادرار نوزاد با استفاده از کیسه

وسایل مورد نیاز:

  • یک بسته دستمال کاغذی بهداشتی
  • کیسه‌ی مخصوص جمع آوری ادرار (Urine bag) (این کیسه استریل و یکبار مصرف است)
  • ظرف پلاستیکی استریل برای نگهداری نمونه تا زمان تحویل به آزمایشگاه

کیسه جمع آوری ادرار نوزاد

 

جمع آوری ادرار در نوزاد دختر

1- قبل از فرارسیدن زمان مناسب جهت ادرار نوزاد، ابتدا باید ناحیه‌ی تناسلی نوزاد با صابون حمام نوزاد شسته شود. توجه کنید که به جای صابون ساده از محلول‌های حاوی لوسیون و روغن استفاده نشود، زیرا برای چسبیدن کیسه‌ی مخصوص به پوست کودک، پوست باید کاملا خشک، تمیز و عاری از هر ماده‌ی اضافی باشد. در نهایت اجازه دهید تا ناحیه‌ی تمیز شده با جریان هوا خشک شود و از خشک‌کردن آن با دستمال یا حوله خودداری نمایید.

2- در شرایطی که پوست ناحیه‌ی مورد نظر عاری از لوسیون، روغن، پودر بچه و مانند آن باشد، چسباندن کیسه‌ی مخصوص را شروع نمایید. برای این کار، لایه‌ی محافظ را از پشت نیمه‌ی پایینی آن جدا کرده و سپس از همان قسمت، کیسه را به ناحیه‌ی بین مخرج و عضو تناسلی نوزاد متصل نمایید.

یک نوار باریک روی کیسه‌ تعبیه شده تا از آلوده شدن نمونه‌ی ادرار با مدفوع نوزاد، جلوگیری شود. در همین قسمت با انگشت، به آرامی کیسه را به طرف بیرون فشار دهید تا مطمئن شوید چسبیدن کیسه به پوست، به خوبی انجام شده است.

3- ناحیه‌ی تناسلی کودک را از هم باز کنید تا زمانی که قسمت تناسلی (واژن) مشاهده شود.  سپس، قسمت مقابل کیسه را به سمت دیگر پوست در جلوی قسمت تناسلی، چسبانده و محکم نگه‌دارید. محکم نگهداشتن و فشار ملایم در این ناحیه سبب می‌شود تا از بازگشت پوست به حالت اولیه و چروکیدگی کیسه جلوگیری شود.

4- بلافاصله پس از اتمام ادرار توسط نوزاد، کیسه‌ی مخصوص را از ناحیه‌ی تناسلی جدا کرده و در ظرف پلاستیکی استریل قرار دهید. این ظرف را تا زمان تحویل به آزمایشگاه، می‌بایست در یخچال نگهداری کرد.

5- روی ظرف پلاستیکی، برچسبی از نام کامل نوزاد، شماره مخصوص بیمار و ذکر نمونه ضروری است. اگر از قبل وجود ندارد، یا ناقص است، شما به تکمیل آن بپردازید.

نصب یورین بگ

جمع آوری ادرار در نوزاد پسر

برای نوزاد پسر، پس از گذراندن مرحله‌ی اول، باید آلت نوزاد را در سوراخ کیسه‌ی مخصوص پسران قرار داده و منتظر ادرار کردن کودک، بمانید. هم‌چنین برای نوزادانی که ختنه نشده‌اند، پوست آلت را عقب کشیده و پس از شست وشو، سر آلت را درون کیسه قرار دهید.

در صورتی نشت ادرار به خارج از یورین‌بگ، باعث خطا در کشت ادرار می‌شود، اما نمونه برای آزمایشات شیمیایی و بررسی میکروسکوپی قابل استفاده است.

 

جمع آوری ادرار نوزادان با تحریک سرد مثانه

در این روش نمونه‌گیری ابتدا نوزاد با شیر تغذیه می‌شود، سپس بعد از حدود 40-45 دقیقه، مراحل شست‌وشوی ناحیه را مانند روش قبلی انجام داده و نوزاد را برای جمع آوری ادرار، آماده می‌کنند. با این تفاوت که با کمک گاز آغشته به آب خنک، ناحیه‌ی زیرین ناف را ماساژ می‌دهند. این کار موجب تحریک مثانه شده و پس از مدت کوتاهی نوزاد، ادرار می‌کند.

ادرار را در ظرف مخصوص جمع آوری و به آزمایشگاه، تحویل می‌دهند. گفته می‌شود بهترین زمان برای تحویل نمونه به آزمایشگاه، حداکثر تا یک ساعت پس از جمع آوری است.

جمع آوری ادرار نوزاد

 

نمونه‌گیری با روش سوپراپوبیک

در این روش که نیازمند مراجعه به پزشک است، پزشک با استفاده از وارد کردن سرنگ به پوست زیر ناف، ادرار را مستقیما از مثانه خارج می‌کند. البته در این روش باید ابتدا مطمئن بود که مثانه از ادرار خالی نیست، که بدین منظور از دستگاه سونوگرافی برای تعیین وضعیت مثانه‌ی نوزاد استفاده می‌شود.

در واقع این روش به دلیل عدم امکان آلوده‌شدن نمونه و خطای کمتر که دارد، بر روش‌های مذکور قبلی ترجیح داده می‌شود.

 

برای انجام این آزمایشات چنانچه در شهر مشهد ساکن هستید، می‌توانید از آزمایشگاه شبانه روزی سروش مشهد استفاده کنید. یکی از امکانات قابل توجه این آزمایشگاه امکان دریافت جواب آزمایش به صورت آنلاین است.

این پست چه قدر مفید بوده است؟

روی ستاره ها جهت رای دهی کلیک کنید!

متوسط رای: / 5. میزان رای:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *